עומדים להתגרש? זה מה שעומד לקרות למשכנתא שלכם!

זוגיות היא דבר נפלא, כל עוד בני הזוג מצליחים להכיל ולהבין האחד את השני – אך מדובר על משימה קשה במיוחד. מחקרים אחרונים מראים כי כמעט כל זוג שלישי בישראל מתגרש, נתונים שנמצאים בעלייה מתמדת בכל שנה מחדש. אם לא די בכך, מחקרים אחרים מראים כי כמעט כל זוג שרכש דירה במהלך שנות הנישואין – עשה זאת על ידי לקיחת משכנתא משותפת.

אז מה קורה למשכנתא מיד לאחר הגירושין? זוהי אולי הסוגייה המרכזית שמעסיקה אתכם בשלב הזה. הרי מדובר על הלוואה שפרוסה על פני שנים ארוכות קדימה, ואף אחד מבני הזוג לא ירצה לשלם אותה בעצמו. אך לפני שאתם נכנסים ללחץ או לפאניקה, תוכלו למצוא את הפתרונות במאמר הבא שנכתב בדיוק לטובת השאלה הזאת – יועץ משכנתאות לקבלת משכנתא לרכישה מהגורש/ה

תשלומי המשכנתא לא נעצרים בעקבות הגירושין

לא מעט בני זוג נוטים לחשוב כי הבנק יגלה רגישות או הבנה לנוכח המצב שבו הם נמצאים, אך מדובר על מחשבה שאין לה כל בסיס. תשלומי המשכנתא חייבים להיות משולמים לכל אורך התקופה, אפילו אם בני הזוג נמצאים בעיצומו של הליך גירושין. כך שחשוב מאוד שתסדירו את נושא התשלום כאלמנט מפתח, ורק לאחר מכן תתחילו להסדיר את כל שאר העניינים. אם לא תעמדו בהחזרי המשכנתא, זה עשוי לסבך אתכם מאוד בעתיד הקרוב והרחוק.

האפשרות הראשונה – מכירת הדירה וכיסוי המשכנתא

האפשרות הראשונה שעומדת לרשותכם, ולמען האמת מדובר על האפשרות שבה רוב הזוגות בוחרים – היא לחסל את המשכנתא. חיסול המשכנתא יכול להתבצע רק על ידי מכירת הנכס לצד שלישי, ועם הכסף שמקבלים ממכירת הנכס יהיה ניתן לחסל את המשכנתא. לאחר מכן בני הזוג יכולים להתחלק בכסף שיישאר בהתאם לקביעת בית המשפט או בהתאם למה שהם רואים לנכון.

האפשרות השנייה – מכירת הנכס בין בני הזוג

האפשרות השנייה שתוכלו לבחור בה היא בעצם לבצע מכירה של הנכס בין בני הזוג. כלומר שהבעל או האישה יקנו את הנכס מהצד השני, ובעצם ייקחו את המשכנתא עליהם. לא כל בני הזוג יוכלו להרשות לעצמם להגיע למצב הזה, ולכן באופן טבעי מדובר על מצב שהוא הרבה פחות שכיח. אך לעיתים ישנה הבנה בין בני הזוג, ורצון הדדי לשים את טובת הילדים בראש סדר העדיפויות. 

האפשרות השלישית – לתת לבית המשפט להחליט

האפשרות השלישית והאחרונה היא גם האפשרות שאתם הכי צריכים להימנע ממנה, האפשרות היא לתת לבית המשפט להחליט בסוגיה הזאת. כאשר אין הבנה בין בני הזוג, מוטב כי בית המשפט יהיה הגורם שישקול את המצב בצורה השקולה ביותר. שימו לב כי כל החלטה של בית המשפט ברוב המקרים תהיה לטובת הילדים, כך שמוטב יהיה שתנסו להגיע להחלטה שטובה לילדים עוד לפני שבית המשפט יתערב.