קונים בית? חשוב לדעת! השחקנים במגרש המשכנתאות

מי השחקנים במגרש המשכנתאות?

רוכשים בית? אתם חייבים להכיר מראש את השחקנים במגרש, לדעת ממה אתם צריכים להיזהר, ומה קריטי שתבדקו בכל אחד מהשחקנים.

יש חמישה שחקנים עיקריים במגרש המשכנתאות: העורך דין, המתווך, הבנקים, יועץ משכנתא, וחברות ביטוח.

עורך דין – קודם כל חובה לבחור עורך דין מקרקעין. למה? כי אם תקחו עורך דין שמתעסק בתחומים אחרים הוא יכול להפיל אתכם בהרבה מקומות עקב חוסר ידע ומומחיות.

לדוגמא: חתמתם חוזה רכישה אתם קונים בית, לחצתם יד, יש לכם אישור משכנתא מהבנק, הכל "טוב ויפה", אבל בסוף גיליתם שיש למוכר עיקולים על הבית, הוצאות לפועל. במקרה כזה לא תוכלו להשלים את הרכישה, הבנק לא ישחרר כסף עבור השלמת הרכישה, אתם תגיעו למצב שאתם בהפרת חוזה כי לא הצלחתם להשלים את הרכישה. ובמקרה של הפרת חוזה? אתם מחויבים לשלם כ-10% קנס פיצוי מסך הנכס. כלומר, אם הנכס שווה 2 מיליון אתם גם תשארו בלי בית וגם תקבלו חוב של 200 אלף שקלים קנס, כל זה כי הפרתם חוזה.

עורך דין טוב שמתעסק במקרקעין יודע להתסכל על על כל הפרטים המדויקים מראש ומוסיף סעיפים המעוגנים בחוזה, שיגנו עליכם במקרים של עיקולים והוצאות לפועל, וכך תהיו מכוסים ומוגנים, לכן קריטי שעורך הדין יהיה מומחה מקרקעין.

מתווך – המתווך צריך להיות בעל מוניטין, ולקחת אותנו לבתים שאין להם חריגות בנייה, או עבירות, ברגע שאנחנו רוכשים בית אנחנו צריכים מתווך שנוכל לסמוך עליו, מתווך שיבדוק את הנכס כמו שצריך ושאין עליו חריגות בנייה או עבירות כלשהן. ברגע שחלילה קנינו בית עם עבירות, העבירות עוברות אלינו עם הרכישה, ואת זה אנחנו ממש לא רוצים. לכן אנחנו צריכים מתווך טוב, בעל מוניטין שנסמוך עליו ונוכל להנחות אותו שיביא לנו בתים ללא עבירות וחריגות בנייה, ושינהל משא ומתן להוזלה במחיר הקנייה.

בנקים– יש הרבה סניפים שלך בנקים, כל בנק מתעסק בדבר אחר, יש סיטואציות שכדאי ללכת לבנק אחד ויש סיטואציות שכדאי ללכת לבנק אחר. למשל: מגזר חרדי שיש להם הרבה ילדים, והכנסות מישיבות לא ילכו לבנק באזור של חילונים, כי הם לא ידעו להתעסק עם הבקשה שלהם וסביר להניח שהם לא יאשרו את המשכנתא. אם אתם רוצה לקנות בית להשקעה ויש לכם פרמטרים של משקיעים אתם צריכים ללכת לבנק שיודע להתעסק עם משקיעים.

יש כל מיני סוגי בנקים, אתם צריכים לדעת לאיפה אתם הולכים. יש בנקים שמתעסקים עם עניינים מורכבים ויש בנקים שלא. מאוד חשוב לדעת לאיזה בנק הולכים כי אם קרה שהלכתם לסניף בנק לא נכון וסירבו לכם, כי הם לא ידעו להתעסק עם הבקשה שלכם, אז אתם בעצם תהיו מסורבים בכל הסניפים של כל הבנקים בארץ.

יועץ משכנתא – מאוד חשוב לבדוק מומחיות של יועץ משכנתא, יועץ המשכנתא הוא ההגנה שלכם, אם כולם באים "לתקוף", אז היועץ המשכנתא בא להגנתכם, הוא מגן עליכם מפני הבנקים, מסביר לכם המון דברים, בדרך כלל יש לו גם קשר עם העורך דין, במקרה של עצמאים יש לו קשר עם הרואה חשבון שלכם, הוא ינחה אתכם בנוגע לניירת ומסמכים שצריך. יש לכם מטרה משותפת, להשלים את הרכישה מבחינת מימון מהבנק, כי אם לא תקבלו מימון מהבנק אתם עלולים למצוא את עצמכם בהפרת חוזה, מקום שאתם לא רוצים להיות בו.

חברות הביטוח– עליכם לקבל מגוון של הצעות מחיר. לא לקבל רק הצעה אחת מהבנק, אלא חשוב מאוד שתעשו סקר שוק, יש הרבה חברות ביטוח, אני ממליץ לכם לקבל עוד הצעות מחברות הביטוח ולתת להם להילחם אחד בשני עד שתקבלו את הביטוח הזול והטוב ביותר.

יש עוד שחקנים במגרש המשכנתאות אני ממליץ לכם לפקוח עיניים על כולם, ולהיות תמיד עם היד על הדופק.

לעזרה ושאלות נוספות מוזמנים לדבר איתי.

בהצלחה,

יוסף פלישטייב – יועץ משכנתאות פרטי לקבלת תנאים טובים בבנקים למשכנתאות

סגירת תפריט
דילוג לתוכן