סירוב משכנתא על ידי הבנק - מה עושים?

לקוח שלי בא וסיפר לי: "יוסף הבנק סירב לי למשכנתא, הבנק בדק היסטוריית אשראי ואמר שאני לא יכול לקחת עכשיו משכנתא, הוא טוען שיש לי היסטוריה לא טובה, היסטוריה שלילית. אני לא יודע מה לעשות עכשיו, מה זה אומר? שאני לא אוכל לקנות דירה בחיים? שאני לא אקבל משכנתא אף פעם?".

סירוב משכנתא – מה הסיבה?

חשוב שנדע, הבנק לא אוהב סיכונים. כנראה שאם היתה לנו בעיה כלכלית כלשהי בעבר, הבנק יחשוש לתת לנו משכנתא, וייתכן שבעקבות אותה הבעיה יסרב לתת לנו משכנתא כי הוא פוחד שזה עלול לקרות שוב פעם ושהוא לא יקבל את הכסף.

מה אנחנו צריכים לעשות?

קודם כל עלינו להבין איפה עומדת הבעיה, ממה זה נובע. לדוגמא: חזר לנו צ'ק לפני שנתיים כי היינו בין עבודות, או היינו חולים, או כי קרה משהו טרגי בחיינו ולכן לא נכנסה לנו משכורת, מצב נתון שיש לנו צ'ק שחזר, ואם חזרו לנו כמה צ'קים אז אנחנו בבעיה רצינית אל מול הבנק.

מה אנחנו יכולים לעשות?

מצב נתון, יש לנו חיווי שלילי אדום. כלומר, דירוג אשראי שלילי שבעקבותיו הסיכויים שלנו לקבלת משכנתא נמוכים. אנחנו נמצאים בסיטואציה פחות טובה, כדי להבין את הבעיה עלינו להסתכל ולבדוק את דוח נתוני אשראי שלנו, בדיוק כמו שהבנק בדק עלינו.

עלינו לפנות למערכת נתוני האשראי של בנק ישראל, להתקשר ל- 6194* ולבקש את דוח פירוט נתוני אשראי שלנו. לבקשתנו, בנק ישראל ישלח אלינו למייל את כל המידע ופירוט נתוני האשראי שיש עלינו כגון: הלוואות, חשבונות בנק, פיגור תשלומים, צ'קים שחזרו וכדומה.

אנחנו צריכים לאתר בדיוק את הסיבה לסירוב של הבנק למשכנתא, מה היה שם, מה הבנק ראה, ברגע שנבין את הסיבה שהבנק סירב למשכנתא, נוכל לבוא לבנק ולהסביר: "בתאריך הספציפי, קרה לי מאורע X שבגינו הצ'ק חזר".

עלינו להוכיח שהסיפור היה נקודתי וחד פעמי ושהוא לא יחזור על עצמו, ברגע שאנחנו נסביר את הסיבה לבנק, הסיכוי שיאשרו לנו את המשכנתא הוא הרבה יותר גבוה.

לסיכום, מערכת נתוני האשראי של בנק ישראל מוציאים את הדוח המלא אודותינו, עלינו לבקש אותו ממערכת נתוני האשראי של בנק ישראל ולעבור עליו, מומלץ מאוד במקרה כזה להתייעץ עם יועץ משכנתאות מקצועי, כי אנחנו עלולים לעשות את זה לא נכון ו"לשרוף" את עצמנו בבנק. לכן עדיף להתייעץ ולהיעזר במומחיות של איש מקצוע.

אשמח לענות על כל שאלה,

בהצלחה,

יוסף פלישטייב – יועץ משכנאות

משפוחה,

כוח מאוגד במשכנתא

 

כתוב את הכותרת כאן

סגירת תפריט
דילוג לתוכן